Plaga kontuzji nas nie omija. W starciu z Arką byliśmy na straconej pozycji

W trzecim meczu półfinału play off EBLK przegraliśmy we własnej hali z VBW Arką Gdynia 60:90.

Podopieczne Gundarsa Vetry podtrzymały pasmo spotkań bez porażki (od początku poprzedniego sezonu w sumie 53), zwyciężyły w serii 3-0 i znalazły się w finale, w którym w obronie tytułu zmierzą się z lepszą ekipą z pary CCC Polkowice – PSI Enea Gorzów Wlkp. (obecnie 2-1 dla CCC, czwarty mecz w czwartek w Gorzowie).

Nam pozostanie walka o brązowy medal mistrzostw Polski z przegranym z drugiego półfinału (10, 13 i ewentualnie 17 kwietnia).

Od początku tej konfrontacji stanęliśmy na straconej pozycji. Do składu VBW Arki po dłużej przerwie wróciła Alice Kunek, najlepszy strzelec tego zespołu (śr. blisko 17 pkt), i to od razu do pierwszej piątki. U nas w protokole w ogóle zabrakło Kariny Michałek, a Julie McBride rozpoczęła to spotkanie na ławce. I… na niej skończyła. Okazało się, że Michałek się rozchorowała, z McBride na rozgrzewce zgłosiła, że boli ją kolano i nie jest w stanie podjąć walki na parkiecie.

W miejsce tej dwójki w wyjściowym składzie pojawiły Angelika Stankiewicz i zaledwie 19-letnia Wiktoria Zasada. Potem trener Piotr Kulpeksza musiał systematycznie wpuszczać na parkiet swoje głębokie rezerwowe – w tym wszystkie juniorki – i stało się jasne, że jest tylko kwestią czasu, kiedy gdynianki zaczną „odjeżdżać”. Trzymaliśmy się nieźle do połowy drugiej kwarty (w 13 min po „trójce” Janis Boonstry był remis 26:26), choć nie mogliśmy zupełnie znaleźć recepty na Laurę Miskiniene, która z gry była bezbłędna (w sumie 18 pkt, 4/4 za 2, 2/2 za 3). Swoje dokładała też Alice Kunek (10 pkt, 2/2 za 2, 2/4 za 3). Do szatni schodziliśmy z deficytem 17 pkt i jedyną niewiadomą były już tylko rozmiary zwycięstwa przyjezdnych.

FaleLokiKoki Rosmedia Basket 25 Bydgoszcz – VBW Arka Gdynia 60:90 (21:21, 7:24, 19:24, 13:21)

FaleLokiKoki Rosmedia Basket 25 Bydgoszcz: Evans 14 (1×3), Burdick 12 (10 zb.), Stankiewicz 10, Międzik 3 (1), Zasada 3 oraz Faleńczyk 7, Boonstra 7 (1), W. Sobiech 4, Świątkowska 0, R. Sobiech 0.

VBW Arka Gdynia: Miskiniene 18 (2), Kunek 16 (3), Spanou 8 (1), Kastanek 7 (1), Balintova 6 oraz Greinacher 13 (1), Slamova 8 (2), Podgórna 8 (2), Borkowska 6, Morawiec 0.

Tekst: Tadeusz Nadolski, fot Maciej Kaczmarek